فرصت های پادکست «فرهنگ نما» را دریابیم

در راستای اهداف اصلی سامانه «فرهنگ نما»، یعنی تبدیل دستاورهای متنوع فرهنگی در شاخه های مختلف فرهنگ و هنر به امکانات و انتخاب هایی جذاب و دردسترس برای گنجاندن مصرف فرهنگی به شکلی فعال در سبک زندگی شهروندان ایرانی، تهیه فایل های اختصاصی از متن، صدا و تصویر فعالان فرهنگی در دستور کار تیم مدیریت این پایگاه قرار دارد.

«پادکست» به عنوان یک رادیوی اینترنتی می تواند در قالب برنامه هایی کوتاه، صدای شما را به گوش مخاطبان برساند. به خصوص که امروزه با وجود حجم عظیم اطلاعات و منابع مطول و گاه ملال آور، این رسانه می تواند در ساده ترین و البته کارآمدترین شکل ممکن، امکان شنیداری کوتاهی برای آشنایی با محصولات فرهنگی ایجاد کرده تا مخاطب- کاربر شتابزده امروز به راحتی از آن استفاده کند.

هر برنامه در زمانی 5 دقیقه ای تولید و عرضه می شود. این تایم، بنا به کم حجم شدن خروجی فایل برای پخش آنلاین و همچنین دانلود در کوتاه ترین زمان در نظر گرفته شده است. در این مجال کوتاه و البته موثر، نه جای نقد و ارزیابی است و نه گفتگویی تخصصی و نه حتی تعارفات معمول و جملات کلیشه ای. این زمان اختصاص به یک «نما»ی جذاب از یک اثر یا فعالیت فرهنگی دارد. و مرکز اصلی و مهم آن، بازگویی آن آیتم هایی است که می تواند تبدیل به یک نیاز، اشتیاق و لذت فرهنگی در مخاطب شود.

دوری از گفتارهای رایج تبلیغاتی و بعضاً کاذب و رعایت ایجاز، صداقت، صمیمت و شفافیت از اصول بنیادین این برنامه هاست.

این برنامه ها به صورت جداگانه در بخش پادکست سایت و همچنین در قالب ضمیمه ی مطالب عرضه می شوند. همچنین در صفحات رسمی فرهنگ نما در شبکه های اجتماعی همچون فیس بوک، آپارات، اینستاگرام و … به اشتراک گذاشته می شوند. این برنامه ها، در قالب فایل های کم حجم  در فرمت mp3  هم برای پخش آنلاین و هم برای دانلود ارائه می شوند و به همین دلیل قابلیت انتقال در صفحات مختلف وب را دارند و جزء منابع صوتی اینترنتی برای استفاده در زمان ها و مکان های مختلف قرار خواهند گرفت.