تصاویر انسان شناختی در آغاز عصر پهلوی

های تاریخی یک.preview

2_25.preview

از مجموعه “پرتره هایی از اصفهان”

پرتره های تکی و خانوادگی، عکسهای گروهی و انجمنی و حزبی و مدرسه ای، پوسترهای تبلیغاتی و دسته های موسیقی و ژست های جلوی دوربین هنرمندان تئاتر شهر و همچنین اجتماعات کارگری و ورزشی در این مجموعه که “پرتره هایی از اصفهان” نام دارد به چشم می خورد.

“پرتره هایی از اصفهان” گنجینه مصوری از انسان شناسی ایران در نیمه اول قرن بیستم است.به گزارش فرارو(مجید برقی)، “پرتره هایی از اصفهان” عنوان مجموعه مصور عکس های پرتره از مردم اصفهان است که توسط “پریسا دمندان”  گردآوری شده است.در عکس های گردآوری شده در این مجموعه که مربوط به سال 1300 تا 1330 هستند تغییرات ناشی از سلطنت رضاشاه پهلوی، ورود بی سابقه مهاجران اروپایی به کشور با شروع جنگ جهانی دوم را نشان می دهد.

پریسا دمندان با جمع آوری عکسها و نگاتیوهای فراموش شده که از علاقه اصفهانی های سالهای 1330 – 1315 به عکس گرفتن برآمده است تصویری ارزشمند از زندگی در ایران آغاز دوران پهلوی نشان می دهد. پرتره های تکی و خانوادگی، عکسهای گروهی و انجمنی و حزبی و مدرسه ای، پوسترهای تبلیغاتی و دسته های موسیقی و ژستهای جلوی دوربین هنرمندان تئاتر شهر و همچنین اجتماعات کارگری و ورزشی در این مجموعه به چشم می خورد.

سایت “فیلیکر” تعداد زیادی از عکس های این مجموعه را بر روی وب گاه خود قرار داده است که برخی از آنها را در فایل ضمیمه می بینید. برای دانلود فایل، بر روی عکس کلیک کنید.

.این مطلب در چارچوب همکاری مشترک و رسمی میان انسان شناسی و فرهنگ و فرارو منتشر می شود

 5817

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *