قصه‌های طهران

GGFGFFG

شماره 30  ماهنامه «سرزمین‌من» ویژه‌نامه‌‌ای نفیس درباره تهران قدیم با عنوان «قصه‌های طهران» است.
در این شماره از ماهنامه، تهران را از میان عکس‌های قدیمی خواهید دید و با مطالبی از متخصصان تهران‌شناس، پایتخت دویست‌ساله ایران را بهتر خواهید شناخت.
 
تهران قدیم در «هزاردستان»
اگر از علاقه‌مندان سینمای مرحوم «علی حاتمی» هستید، در این شماره مطلب ویژه‌ای برای شما داریم، ناگفته‌های مجموعه تاریخی هزاردستان را از زبان عکاس این مجموعه؛ یعنی «عزیز ساعتی» خواهید خواند. در مطلب «رازهای هزاردستان» که در بخش «میراث، دوربین، حرکت» این شماره منتشر شده‌، سریال محبوب هزاردستان بهانه‌ای شده‌ تا به علی حاتمی و نگاه او به تهران قدیم بپردازیم. در این نوشتار، عزیز ساعتی به ماجراهای اولین دیدارش با علی حاتمی در سریالی که ابتدا با نام جاده ابریشم کلید خورد و بعد به هزاردستان تغییر کرد، پرداخته تا به همکاری‌اش با هنرمندان مختلفی که حاتمی در کارهایش به کار می‌گرفته، می‌رسد.
 
گردش با آقای تهران‌شناس
«مرتضی احمدی» هنرمند پیشکسوت تئاتر و تلویزیون از آن تهران‌شناس‌هایی است بخشی از عمرش را صرف جمع‌آوری و ثبت اطلاعات گذشته تهران کرده‌ است. در این شماره چند نفر از نویسندگان مجله پای صحبت‌های او نشسته‌اند و این هنرمند 87 ساله از تاریخ و فرهنگ گذشته شهرش برای خواننده‌های مجله گفته‌ است. «بچه ناف تهرون» عنوان گفت‌وگویی است که احمدی در آن از خاطرات شهری می‌گوید که برای پا به سن گذاشته‌های امروزی‌ به طرز اعجاب‌انگیزی بی‌عیب و نقص است.

 شکارگاهی با نام طهران
شاید فکر کنید در این شماره که اختصاص به تهران قدیم دارد، علاقه‌مندان بخش «طبیعت» بی‌نصیب می‌مانند. اما در گزارش «حیاط وحش» خواهید خواند و احتمالا متعجب خواهید شد که چطور پایتخت صنعتی امروز حدود 130 سال قبل شکارگاه شاهان قاجار بوده. شکار این شاهان به دوشان‌تپه و سرخه‌حصار محدود نمی‌شد و بسیاری از مناطقی که امروز جزئی از پایتخت است، روزگاری نه چندان دور محل زندگی جانوران وحشی بوده و پلنگ و پوزپلنگ در آن رفت‌و‌آمد می‌کرده‌اند.

 نگهبانان میراث کهن
«هم چای، هم تماشا» که در بخش «مردم‌شناسی» این شماره چاپ شده، گذری بر فرهنگ قهوه‌خانه‌داری در تهران کرده و از امروز و روزگار سپری‌شده قهوه‌خانه‌های تهران گفته ‌است. قهوه‌خانه، این نهاد فرهنگی، سال‌ها رسومی همچون معرکه‌گیری، نقالی، سخنوری، تعزیه‌خوانی، غزل‌خوانی و بسیاری از آدابی را که امروز از میان رفته ‌است را پاسبانی می‌کرده. در این گزارش هم می‌توانید از آداب قهوه‌خانه‌داری باخبر شوید و هم دیدنی‌ترین قهوه‌خانه امروز تهران را بشناسید و به آنها سری بزنید.
 
روزمرگی‌های تهران قدیم
«ای عکس که می‌روی به سویش» در بخش «نگارخانه‌» این شماره منتشر شده که منتخبی از قدیمی‌ترین کارت‌پستال‌های تهران را به تصویر کشیده‌ و بخشی از زندگی روزمره تهران قدیم را شرح داده‌. عکس‌هایی که گاه تا شهرهای دور در آن سوی اقیانوس‌ها پرواز می‌کردند و احوال مردم تهران را با تصاویر تماشایی برای‌شان بازگو می‌کردند.

 ماجراهای ماشین دودی
در بخش «تاریخ» این شماره «قصه غول دودی» داستان ورود «ماشین دودی» را به پایتخت روایت می‌کند؛ اولین وسیله نقلیه ریلی که ایرانیان از آن سواری گرفتند و مبدع ورودش «ناصرالدین‌شاه قاجار» بود. در این گزارش تاریخچه وسایل نقلیه ریلی در ایران را مرور می‌کنید، از غول آتش‌خواری که در طرفه‌العینی طی طریق می‌کرد تا امروز که پس از 127 سال خطوط متروی پایتخت روزانه حدود دو میلیون نفر را جابه‌جا می‌کنند.

 گردش در تهران قدیم
در بخش راهنمای این شماره هم تمام مطالب راهنما اختصاص به گشت‌و‌گذار در پایتخت دارد. «به اصل تهران برویم» مفصل‌ترین راهنمای این شماره است که اختصاص به گردش در شهرری دارد، شهری که زمانی پایتخت در کنار آن بنا شد و حالا خود با تاریخ طولانی‌اش یکی از مناطق 22 گانه پایتخت است. یکی دیگر از راهنماهای این شماره «سرزمین‌من» مطلب: «قلبی که هنوز می‌تپد» است، راهنمایی که بسیار مختصر و مفید به شما خواهد گفت که در بازار بزرگ تهران چطور خرید کنید. در بخش  تاریخ‌گردی این شماره «سرزمین‌من» می‌توانید با راهنمای «خانه‌ای مقدم بر موزه» به خانه – موزه مقدم بروید و دیدنی‌های شگفت‌انگیز و زیبای این عمارت زیبا را از نزدیک ببینید، همچنین در بخش «موزه‌گردی» می‌توانید برای تماشای نخستین اسناد سینمایی ایران به موزه سینما سری بزنید و با راهنمای «سینما 111 سال پیش» با بخشی از داشته‌های این موزه آشنا شوید. «آبعلی با برف و اسکی» راهنمایی است که در بخش «طبیعت» این شماره منتشر شده‌است و می‌توانید همراه با آن به قدیمی‌ترین پیست اسکی ایران سفر کنید و زیر آسمان آبی و روی برف‌های سپید آن عکاسی کنید. همچنین برای راهنمای «تفریح» این شماره «در بندِ دربند» به شما خواهد گفت که چطور برای چند ساعت در یکی از تفرجگاه‌های قدیمی پایتخت گردش کنید.
غیر از این مطالب راهنما در شماره 30 «سرزمین من» در بخش روستاگردی، «روستای سوگلی» را برای سفر به روستای امامه خواهید خواند؛ روستایی که روزگاری شکارگاه ناصرالدین‌شاه بوده و سوگلی محبوب او هم اهل همین روستا بوده ‌است. در بخش: «شکم‌گردی» با مطلب «یک پارچه آش» راهنمای تهیه آش شله قلم‌کار، یک غذای تهرانی را یاد می‌گیرید و با مطلب «دیزی‌خوران در پایتخت» برای خوردن خوشمزه‌ترین دیزی‌های پایتخت راهنمایی خواهید شد. علاوه‌بر این با مطلب «یک گوشه پاک پرنور» برای سفر و زیارت بارگاه امامزاده یحیی(ع) به محله بازار تهران سفر می‌کنید و در بخش «اقامت» هم، مطلب «شب‌های لاله» راهنمای اقامت در هتل لاله تهران؛ یکی از قدیمی‌ترین هتل‌های پایتخت را خواهید خواند. در بخش «تور پیشنهادی» هم ‌با مطلب «تهران‌گردی در نیم‌روز» و انتخاب یک تور ویژه می‌توانید به تماشای دیدنی‌های تاریخی تهران بروید.
در این شماره در بخش ابزار سفر«تن‌پوش فصل سرد » که راهنمای خرید لباس برای ورزش‌های زمستانی منتشر شده، ضمن آنکه در بخش «محصولات فرهنگی» با آثار مختلف دیداری و شنیداری برای شناخت ایران آشنا خواهید شد.
از مجموع 30 شماره «سرزمین‌من» 10 شماره آخر در دوره جدید آن منتشر شده‌اند. شماره سی‌ام ماهنامه ایران‌شناسی و ایران‌گردی «سرزمین‌من»، در 132 صفحه، به سردبیری رضا مختاری و با قیمت 3هزار تومان به صورت تمام رنگی و گلاسه منتشر شده است.
تلفن تحریریه «سرزمین‌من»: 84321230 ـ 84321236

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *