قندون جهیزیه

posterghandoonjahiziye2

فیلم سینمایی «قندون جهیزیه» اولین ساخته علی ملاقلی پور، فرزند مرحوم رسول ملاقلی‌پور از 21 مرداد ماه به سرگروهی سینما پردیس زندگی اکران شده است. «قندون جهیزیه» فیلمی اجتماعی با زمینه طنز است که به رابطه ی فرهنگ صاحب خانه و مستاجر می پردازد. سرمایه گذاری این فیلم بر عهده شرکت سینمایی فدک فیلم و سهند ترابی بوده و پخش آن بر عهده نسیم صبا است. «قندون جهیزیه» در جشنواره فیلم شهر و جشنواره فیلم کوتاه سما حضور داشت. علی ملاقلی‌پور، سیمرغ بلورین بهترین استعداد جوانان سی و سومین جشنواره بین المللی فیلم فجر را برای کارگردانی فیلم «قندون جهیزیه» به دست آورد. علی ملاقلی پور، سال‌ها در کنار پدر خود، زنده‌یاد رسول ملاقلی پور و دیگر پروژه‌های سینمایی، دستیار کارگردان بوده است. او در فیلم «سیزده» ساخته هومن سیدی علاوه بر حضورش به عنوان دستیار کارگردان، نقش کوتاهی را نیز ایفا کرده است.

 خلاصه فیلم «قندون جهیزیه»:

عطا و معصومه در خانه ای مستأجرند، موعد اجاره آنها پایان یافته اما می خواهند در خانه بمانند.

 عوامل فیلم «قندون جهیزیه»:

کارگردان، نویسنده: علی ملاقلی پور/ مشاور کارگردان: بهرام توکلی/ تهیه کننده : سعید سعدی/ مدیر فیلمبرداری: مسعود سلامی/ صدابردار: حسین بشاش/ طراح صحنه و لباس: غزاله معتمد/ مدیر صحنه: محمد ملکان/ طراح چهره پردازی: سهند ترابی/ جانشین تولید: جواد سلیمانی/ مدیر تدارکات: یاسر سلیمانی/ مشاور پروژه: دکتر محمد رضا شجاعی/ منشی صحنه: نفیسه ذاکری/ عکاس، مشاور رسانه ای: سمیه میری/ تصویربردار پشت صحنه: مجتبی تهوّری

بازیگران: صابر ابر، نگار جواهریان، مصطفی ساسانی، حسن عباسی، وحید نفر، حیدر زرقومی، اکبر عبدی، افسانه چهره آزاد، کریم اکبری مبارکه

 

posterghandoonjahiziye1

حواشی «قندون جهیزیه»:

علی ملاقلی پور درارتباط با عدم حضور فیلم «قندون جهیزیه» در سی و سومین جشنواره فیلم فجر گفت:

“تماشاگران جشنواره از دیدن فیلمی که به زعم من دینامیت اکران در سال آینده است، محروم شده اند.”

علی ملاقلی پور درارتباط نصحیت پدرش، مرحوم رسول ملاقلی پور و ساخت فیلم «قندون جهیزیه» گفت:

“زمانی که دستیاری پدرم را می کردم شاهد بودم که تلاش بسیاری برای دیده شدن فیلم‌هایش در جشنواره می کرد اما این تلاش‌ها آنقدر او را خسته کرد که هنگام نمایش فیلم «میم مثل مادر» به من توصیه کرد که هیچگاه برای جشنواره فیلم نسازم و هیچ انتظاری از جشنواره ها نداشته باشم بنابراین آنچه برایم مهم است ماندگاری اثر است.”

گروه آوازی تهران به آهنگسازی میلاد عمرانلو برای اولین بار در سینما، موسیقی فیلم «قندون جهیزیه» را به صورت آکاپلا اجرا نموده اند.

اکبر عبدی درباره بازی اش در فیلم «قندون جهیزیه» گفت:

“همیشه دوست داشتم در فیلمی از زنده یاد رسول ملاقلی پور ایفای نقش کنم، اما این اتفاق رخ نداد و پس از پیشنهاد علی ملاقلی پور، بلافاصله پذیرفتم. در این فیلم فقط بر اساس خواسته های کارگردان عمل کردم و هیچ دیالوگ اضافه ای نداشتم، چرا که همه چیز بسیار خوب بود.”

علی ملاقلی پور درباره فیلم و نام «قندون جهیزیه» گفت:

“در این فیلم بسیار سعی شده که مخاطب را در اولویت خود قرار دهد و سعی کرده که یک فیلم سینمایی قصه گو باشد. همچنین در آن بازیگران خوبی استفاده شده است. نباید برای فیلم نامی عجیب و سخت انتخاب کنیم، بلکه معتقدم هرچه نام فیلم ساده، شیرین، راحت و جذاب تر باشد، ارتباط بهتری با مخاطب برقرار می کند.”

صفر محمدی به عنوان بازیگر و فیلمبردار پشت صحنه در فیلم «قندون جهیزیه» حضور داشته است.

مسعود کرامتی، بهرام توکلی(مشاور کارگردان) و هومن سیدی از پشت صحنه فیلم «قندون جهیزیه» بازدید کرده اند.

 

posterghandoonjahiziye3

علی ملاقلی پور درباره فیلمنامه «قندون جهیزیه» گفت:

“اگر ما از فرهنگ به یک سری روابط و برخوردهای بین آدم های جامعه و آن چیزی که از گذشتگان به ما رسیده است تعبیر کنیم، با نگاهی جزئی‌تر به روابط زندگی جامعه امروز می بینیم که مشکلاتی در فرهنگ آپارتمان نشینی و رابطه ی بین صاحبخانه و مستاجر وجود دارد.”

کریم اکبری مبارکه، پس از مدت ها در فیلم «قندون جهیزیه» نقشی متقاوت بازی کرده است.

مسعود سلامی، مدیر فیلمبرداری فیلم «قندون جهیزیه» گفت:

“شانس من است که بیشتر فیلم‌هایی که کار می‌کنم تک لوکیشن هستند و در این زمینه تجربه کارهای قبلی‌ام مانند «هیچ» و «بیست» خیلی به من کمک کرد. همچنین فیلم نامه ملاقلی‌پر هم خیلی خوب بود. با این حال به دلیل اینکه لوکیشن خیلی کوچک بود، سعی کردیم از لحاظ بصری به تصویرهایی برسیم که بتوانیم نگاه تازه‌ای داشته باشیم.”

علیرضا ساوه درودی به عنوان دستیار کارگردان و بازیگر در فیلم سینمایی «قندون جهیزیه» حضور داشته است.

افسانه چهره‌آزاد درباره بازی اش در فیلم «قندون جهیزیه» گفت:

“نقش کوتاهم را در این اثر بسیار دوست داشتم و تجربه ای که با این گروه پشت سر گذاشتم بسیار شیرین و عالی بود. «قندون جهیزیه» ریتم درستی دارد و این ویژگی همان چیزی است که به بازیگر لذت می‌دهد و باعث می شود روند کار او را خسته نکند.”

علی ملاقلی پور درارتباط با شباهت فیلم «قندون جهیزیه» با آثار پدرش، زنده یاد رسول ملاقلی پور گفت:

“به هیچ کدام از آن آثار نزدیک نیست. چون ایشان در یک شرایط دیگری بودند و من هم در یک شرایط دیگری زندگی کردم و پدر حرف نسل خودش را زده است و من هم دوست دارم حرف های شرایط و نسل امروز را  بزنم. شاید بعد از اینکه فیلم ساخته شد بعضی ها بگویند نوع ساخت فیلم شباهت هایی به فیلم سازی پدرم داشته باشد ولی آن چیزی که  برای من مهم است این‌که بعد از صدور پروانه ساخت تلاش کنم فیلم خوبی بسازم.”

 

posterghandoonjahiziye4

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *