شب شهریار عدل

adl

همزمان با انتشار یادنامه شهریار عدل در صد و هفتمین شماره مجله بخارا، شب شهریادر عدل را با همکاری بنیاد ملت، دایره العمارف بزرگ اسلامی، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، کنجینه پژوهشی ایرج افشار ، مجله باستان پژوهی  و انجمن  باستان شناسی برگزار می کنیم.

شهریار عدل، فرزند احمدحسین عدل و ضیاء والی، در سال ۱۳۲۲ در تهران به دنیا آمد. اجداد پدریش از اهالی تبریز و اجداد مادری از بسطام بودند. او در سال ۱۳۳۸ برای ادامه تحصیل به پاریس رفت و تحصیلات دانشگاهی خود را در مدرسه عالی علوم تاریخی در سوربن و همچنین در رشته تاریخ عمومی هنر، باستان‌شناسی مشرق ‌زمین و تاریخ هنرهای دوره اسلامی در مدرسه موزه لوور به پایان رساند. عنوان پایان‌نامه‌اش در دانشگاه سوربن فتوحات همایون بود که به تاریخ جنگ‌های شاه عباس در خراسان و فنح هرات می‌پرداخت.

عدل در سال ۱۹۷۶ به عضویت مرکز ملی پژوهش‌های علمی فرانسه که بزرگترین سازمان علمی-پژوهشی این کشور است درآمد. وی هم‌چنین ریاست کمیته بین‌المللی تدوین تاریخ آسیای میانه در یونسکو را به عهده داشت و نقش عمده‌ای در ثبت جهانی تخت جمشید، چغازنبیل و میدان نقش جهان اصفهان در فهرست میراث فرهنگی جهان یونسکو ایفا کرد. عدل بخشی از فیلم‌های بجا مانده از دوران قاجار را از خطر نابودی نجات داد و آنها را برای مرمت و بازیافت به فرانسه برد. در تاریخ ۱۳ مهر ۱۳۸۸ دبیرکل یونسکو مدال فرهنگ جهانی یونسکو موسوم به پنج قاره را به شهریار عدل اهدا کرد.

هایده لاله، پروین ثقه‎الاسلامی، سید محمد بهشتی، کارلو چرتی، کامران عدل، حکمت‎الله ملاصالحی،علیرضا انیسی،شهرام زارع و علی دهباشی در شب شهریار عدل از او سخن خواهند گفت و فیلمی مستند نیز به نمایش درمی‎آید.

 

سه شنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۴، ساعت ۵ عصر

خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره ۱۲ ، کانون زبان فارسی

h21

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *