نجف دریابندی در قاب

News_152

«نجف دريابندري» در آستانه 85 سالگي به روايت شناسنامه‌اش در يک برداشت مستند به قاب «آپ‌آرت‌مان» مي‌آيد.

موسسه فرهنگي هنري «آپ‌آرت‌مان» در ادامه برنامه‌ي نمايش فيلم‌هاي مستند پنج شنبه 29 مرداد و در آستانه هشتادو پنجمين سالروز تولد نجف دريابندري اتاق نمايش خود را به فيلم « نجف دريابندري در يک برداشت» ساخته شميم مستقيمي اختصاص خواهد داد. در اين فيلم دريابندري نويسنده و مترجم و نزديکانش از او مي‌گويند. 

فيلم در سانس‌هاي18 و 19 به نمايش در خواهد آمد. شميم مستقيمي کارگردان نيز در ساعت 20 درباره آن صحبت خواهد کرد.

 نجف دريابندري فرزند ناخدا خلف و مريم متولد اول شهريور1309 شهر آبادان است. البته خود او معتقد است که پدرش چون عجله داشته تا او را زودتر به مدرسه بفرستد تاريخ تولدش را اول شهريور گرفته است. او تحصيلاتش را در شهر زادگاهش آغاز کرد اما در سال سوم دبيرستان تحصيل را رها کرده و به دنبال کار رفته است. حضور انگليسي‌ها در تأسيسات نفتي شهر آبادان و تردد آنان در سطح شهر و کاربرد آن زبان، وي را به يادگيري زبان انگليسي علاقه مند ساخت و به طور خودآموز به فراگيري اين زبان پرداخت. در سال 1332 اولين اثر خود را که ترجمه کتاب معروف وداع با اسلحه، نوشته ارنست همينگوي بود، براي چاپ به تهران فرستاد.  ترجمه اين کتاب نجف دريا بندري را به عنوان يک مترجم به جامعه فرهنگي معرفي کرد. هر چند او بيش از 60 سال آثاري چون وداع با اسلحه، نوشته ارنست همينگوي، پيرمرد و دريا، نوشته ارنست همينگوي، سرگذشت هکلبري فين، نوشته مارک توين، بيگانه‌اي در دهکده، نوشته مارک توين، گور به گور، نوشته ويليام فاکنر، يک گل سرخ براي اميلي، نوشته ويليام فاکنر، رگتايم، نوشته اي. ال. دکتروف، بيلي باتگيت، نوشته اي. ال. دکتروف، پيامبر و ديوانه، نوشته جبران خليل جبران، بازمانده روز، نوشته کازو ايشي‌گورو و …. را ترجمه کرده است. کارهايي همچون از اين لحاظ (مجموعه مقدمه‌هاي دريابندري بر ترجمه‌هايش)، افسانه اسطوره، شرح چند نظريه در افسانه‌شناسي و نقد يک اصطلاح و کتاب مستطاب آشپزي را نيز به نگارش درآورده است.

علاقه‌مندان به ديدن اين فيلم مي‌توانند براي رزو بليت با شماره تلفن 88860439 تماس گرفته يا به کتابفروشي و فروشگاه گاندو واقع در طبقه همکف مؤسسه- خيابان ايرانشهر، خيابان کلانتري، پلاک 48- مراجعه کنند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *