گزارش موسیقی 75

musicreport

شماره ۷۵ از بیست و هفتمین دوره ماهنامه خبری-تحلیلی «گزارش موسیقی» به سردبیری «سروش ریاضی» با موضوع پرونده «مروری بر گروه های دنگ شو، پالت، چارتار» و دیگر موضوعات متنوع، ویژه مرداد ماه ۱۳۹۴ منتشر شد.

آسیب شناسی این شماره پیرامون «راهنمایی انتخاب گونه‌ی سازهای موسیقی به هنرجویان مبتدی» می باشد که  پیرو آن به طرح دیدگاه برخی مدیران آموزشگاه های موسیقی نیز پرداخته شده است.

«محسن کیهان نژاد» نوازنده جوان سُرنا اهل لرستان که طی این سال ها در محافل هنری داخل و خارج از کشور خوب درخشیده، عنوان چهره ماه این شماره مجله «گزارش موسیقی» بوده که با وی گفت وگویی اختصاصی صورت گرفته است، در موضوع پرونده دوره بیست و هفتم ماهنامه خبری – تحلیلی «گزارش موسیقی» تحت عنوان «از سیر تا پیاز دنگ شو، پالت، چارتار» به مرور فعالیت های این گروه ها پرداخته شده که مشترکا از لحن آوازی ایرانی در تلفیق با سبک های موسیقایی غیرایرانی استفاده می کنند. در همین راستا ضمن گفت و گوی اختصاصی با اعضای این گروه ها، نقطه نظرات کارشناسی «رامین بهنا»، «میلاد درخشانی»، «حسین علیشاپور» و «پدرام درخشانی» طی گفت وگوهایی دریافت شده است.

مقاله ای با عنوان «بنیان های بداهه نوازی در موسیقی دستگاهی با تکیه بر موسیقی معاصر ایران» نیز از دیگر مباحث گنجانده شده در این شماره می باشد.

بررسی سه آلبوم «شاعرانه های پیانو» اجرای آثار بزرگان موسیقی کلاسیک به نوازندگی کیومرث پیرگلو، «مجلس عاشق کشی» به آهنگسازی احمدرضا اسماعیلی و «گوره» قطعاتی از آهنگسازان معاصر ایران برای گیتار کلاسیک با اجرای مهیار همتی از جمله  نقدهای این شماره است.

«گزارش موسیقی۷۵» همچنین به مرور «ساز باغلاما در قرن بیستم» پرداخته که مقرر است در شماره های بعدی به معرفی سازهای هم خانواده آن نیز بپردازد.

به مناسبت اجرای زودهنگام ارکستر سمفونیک ایران (تهران) از قطعات «کنسرتو ویولنسل دورژاک و شهرزاد از کورساکوف»، در این شماره تحلیلی از این دو اثر می خوانید.

«رسپانسوری» و «آنتی فون» دو سبک اجرایی موسیقی قرون وسطایی و همچنین «دارک امبینت» سبک موسیقی الکترونیک، موضوعات سبک شناسی این شماره است و در بخش موسیقی ملل، به نفوذ موسیقی ایرانی و ادبیات فارسی در موسیقی هندی اشاره شده است.

«نی مه؛ آواز دریانوردان جنوب ایران» موضوع موسیقی شناسی مردمی بوده که به خصوصیات این آوازها و گونه های متنوع آن پرداخته شده است. مروری بر تازه های موسیقی ایران شامل معرفی آلبوم و کتاب های موسیقی و در نهایت یادداشت های «موسیقی و ترانه» و «انتخاب درست یا انتخاب آسان» در این شماره به چاپ رسیده است.

شماره ۷۵ ماهنامه خبری – تحلیلی «گزارش موسیقی» در ۸۰ صفحه و مبلغ ۶۰۰۰ تومان در فروشگاه های محصولات فرهنگی و برخی کیوسک های مطبوعاتی قابل تهیه می باشد. علاقه مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با روابط عمومی این ماهنامه تماس حاصل نمایند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *