شب پرویز ورجاوند

varjavand

مجله بخارا با همکاری بنیاد فرهنگی ملت، دایره المعارف بزرگ اسلامی، بنیاد موقوفات دکتر محمود افشار، گنجینه پژوهشی ایرج افشار، مجله فره وشی و انجمن علمی باستان شناسی ایران شب پرویز ورجاوند را برگزار می کند.

دکتر پرویز ورجاوند استاد ایرانشناس برجسته ای بود که در سال ۱۳۴۲ در پاریس رساله دکترای خود را درباره معماری دوره هخامنشی و هم سنگی آن با یونان و مصر در دانشگاه پاریس به پایان رساند.

دکتر ورجاوند در سال ۴۳ استادیار دانشگاه تهران شد. سپس به درخواست دکتر خانلری رئیس پژوهشکده فرهنگ ایران و بعد در بررسی های باستان شناسی و کاوش های محوطه هایی چون هفت تپه و تخت سلیمان شرکت کرد. از سال ۵۱ کاوش های رصدخانه مراغه را شروع کرد که تا ۱۳۵۶ ادامه داشت. دکتر ورجاوند در سال ۴۸ مجله باستان شناسی و هنر ایران را منتشر کرد و در ۱۵ دی ۱۳۶۲ با درجه استادی از دانشگاه تهران بازنشسته شد.

از کتاب های او می توان به « سرزمین قزوین ( سابقه تاریخی و آثار باستانی و بناهای تاریخی قزوین)، کتاب میراث تمدنی ایران، کتاب «کاوش رصدخانه و نگاهی به پیشینه دانش ستاره شناسی در ایران» و کتاب « ایران و قفقاز»،« سبک شناسی هنر و معماری در سرزمین های اسلامی» ( ترجمه ) و صدها مقاله اشاره کرد. او مداخل بسیاری برای دایره العمارف هایی همچون دایره العمارف تشیع ، اطلس ایران و دیگر کتاب های مرجع نوشته است .

در این مراسم هایده لاله، حکمت الله ملاصالحی، کامیار عبدی، احسان یغمایی و علی دهباشی به وجوه مختلف زندگی و آثار دکتر ورجاوند می پردازند و کتاب ارج نامه ورجاوند ( یادنامه دکتر پرویز ورجاوند) که به کوشش شاهین آریامنش تنظیم شده است رونمایی می شود.

چهارشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۴ ، ساعت ۵ عصر

خیابان ولیعصر، سه راه زعفرانیه، خیابان عارف نسب، شماره ۱۲، کانون زبان فارسی

برای خواندن گزارش کامل این نشست، بر روی لوگوی «بخارا» کلیک کنید.

h21

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *