فرهنگ و آهنگ 31؛ دوره تازه

image-bd6b7dd08792a2c1939b638afbf605a519fbd24864f413f41647dee1b447d19a-V

سی و یکمین شماره نشریه موسیقی فرهنگ و آهنگ پس از پنج‌سال وقفه با حرف‌های ناگفته محمد رضا شجریان از محمد رضا لطفی و پرویز مشکاتیان به دکه‌های روزنامه‌فروشی آمد.

«فرهنگ و آهنگ» مجله تخصصی موسیقی بود که از نیمه دهه هشتاد با مدیرمسئولی کیوان فرزین و سردبیری بهرنگ تنکابنی منتشر می‌شد. انتشار این نشریه در شماره سی‌ام که همزمان با ششمین سال فعالیتش بود متوقف شد. توقفی که پنج سال طول کشید. 

اما حالا در مرداد ۱۳۹۴ سی و یکمین شماره این نشریه تخصصی هنری با گرافیک و محتوایی متفاوت منتشر و در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است. بهرنگ تنکابنی سردبیر فرهنگ و آهنگ در سرمقاله این شماره فرهنگ و آهنگ درباره وقفه چند ساله انتشار آن نوشته است:” می‌دانیم که باید تکلیف دو ‍پرسش اساسی روشن شود و بعد این مجله ورق بخورد. اول چرا رفتیم؟ دوم چرا بازگشتیم؟ اگر خواننده فصل گذشته‌ی فرهنگ و آهنگ بوده باشید، حتماً هزاران دلیل و شایعه در پاسخ به پرسش اول شنیده‌اید و شاید هم گفته باشید؛ اما واقعیت این است که خودمان هم نمی‌دانیم چرا رفتیم و این‌قدر طولانی نبودیم. واقعاً نمی‌دانیم، هر چه هم گفته باشیم، بهانه‌تراشی‌های ما برای یک غیبت طولانی همه ماجرا نیست.” تنکابنی در بخش دیگری از این سرمقاله با بیان این که بازگشتیم چون باید می‌آمدیم، نوشته: «موسیقی دیگر موجودیتی است غیرقابل‌انکار چون تپش جریان زندگی آدمیان. امروز موسیقی یک اصل است، یک اصل اساسی فرهنگ مملکت. ” او یا اشاره به اهمیت موسیقی و اینکه این هنر امروز نه مهجور است نه مظلوم و نه محتاج حمایت و نیازمند توجه تأکید کرده که موسیقی موجودیتی است که احترام می‌خواهد و درباره بازگشت فرهنگ آهنگ می‌نویسد:” آمده‌ایم تا احترام موسیقی را نگه‌داریم.»

نکته قابل توجه درباره بازگشت دوباره فرهنگ و آهنگ علاوه بر تغییرات محتوایی گرافیک متفاوتی است که تحت سرپرستی فرهاد فزونی در آن به وجود آمده و این نشریه تخصصی را از سایر نشریه‌های موجود متفاوت کرده است.

اما سی و یکمین شماره فرهنگ و آهنگ با یاد محمدرضا لطفی و پرویز مشکاتیان پرونده‌ای درباره آثار و فعالیت‌های این دو را منتشر کرده است که مهم‌ترین بخش آن روایت محمدرضا شجریان از این دو آهنگساز و نوازنده برجسته سه دهه اخیر ایران است. شجریان در این گفتگو خاطرات مشترکش از همکاری با لطفی و مشکاتیان گفته است. تأثیر گروه عارف و شیدا بر گروه‌های موسیقی و شکل‌گیری کانون چاووش از دیگر مطالب این پرونده است. در سی و یکمین شماره نشریه فرهنگ و آهنگ فصل تازه‌ای با عنوان تاریخ شفاهی باز می‌شود که به روایت‌های نانوشته شده موسیقی معاصر خواهد پرداخت.

در نخستین بخش از مجموعه تاریخ شفاهی از کنسرت‌هایی که در سال‌های انتهایی دهه پنجاه و دهه شصت برگزار شده در روایت هنرمندان خواهید خواند. حاشیه‌هایی ارکستر سمفونیک تهران نیز بخش دیگری از این شماره فرهنگ و آهنگ است. بررسی آثار و زندگی ارکان ائور آهنگ‌ساز برجسته ترک‌تبار و حسن بن‌علی پیانیست سبک جاز و مطالبی درباره موسیقی تلفیقی و موسیقی الکترونیک را نیز در این شماره فرهنگ و آهنگ خواهید دید که از پنجشنبه ۸ مرداد با قیمت ۱۵ هزار تومان به دکه‌ها می‌آید.

این شماره با تیترهای «کنسرت های گمشده»، «ناگفته هایی از تاریخ معاصر موسیقی ایران»، «عارف و شیدا و تأثیرشان بر گروههای موسیقی» و «لطفی و مشکاتیان به روایت شجریان» بر جلد مجله تخصصی موسیقی «فرهنگ و آهنگ» پس از یک وقفه پنج ساله راهی بازار شد.

آخرین شماره از این مجله سال ۱۳۸۹ با مباحثی همچون «بداهه و بداهه پردازی در گفت و گو با حسین علیزاده»، «گفت و گوی کیاوش صاحب نسق و علیرضا فرهنگ»، «مروری تاریخی بر پیوند موسیقی و سینما (ژانر موزیکال)» و …به انتشار رسید و پس از آن انتشار این ماهنامه متوقف شد.

شایان ذکر است که «فرهنگ و آهنگ» مجله تخصصی موسیقی به زبان فارسی است که از دی ماه ۱۳۸۳ به مدیریت «کیوان فرزین» و سردبیری «بهرنگ تنکابنی» فعالیتهایش را آغاز کرد و در اولین دوره انتشار، با نگاهی تحلیلی به رویدادها و جریان‌های مهم موسیقی ایران و جهان پرداخته بود. مدیریت تحریری این نشریه شکلی شورایی داشته و اعضای شورای نویسندگان آن متشکل از کیوان فرزین، کیاوش صاحب نسق، بابک بوبان، بهراد توکلی، آروین صداقت کیش و حسام گرشاسبی بودند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *