زنان ایرانی و تبلیغات

---------------------------------------1

زنان ایرانی و تبلیغات

ارائه و طرح بحث اولیه: تورج صابری‌وند (گرافیست) و شروین مقیمی (مستندساز و عکاس)

سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴، ساعت ۱۸ تا ۲۰

درحالی‌که در ایران نسبت به استفادۀ ابزاری از زنان در تبلیغات (در همۀ انواع آن، از تبلیغات محیطی گرفته تا تلویزیونی) حساسیت زیادی از سوی دولت‌مردان وجود دارد، اما این به آن معنا نیست که باورهای کلیشه‌ای راجع ‌به زن و خانواده از تبلیغاتِ ما کاملاً رخت بربسته است. بررسی‌های اولیۀ ما در رخداد تازه نشان می‌دهد که تبلیغات در جامعۀ ایران نه مسئله‌ای اجتماعی تلقی می‌شود نه برخورد انتقادیِ جدی‌ای با آن صورت می‌گیرد. این در حالی است که جامعه و به‌ویژه زنان ایران در معرض دو دسته تبلیغ‌اند: تبلیغات رسمی‌ای که زنان را در نقش‌های از پیش تعیین‌شدۀ سنتی تعریف و بازنمایی می‌کنند و تبلیغات غیررسمی با الگوهای غربی که سعی در دست‌کاریِ «منِ ایده‌آل» زنان دارند که این دستۀ دوم از قضا برای زن ایرانی که در زندگیِ روزمره‌اش با گفتمان رسمیِ مسلط بر جامعه درگیر است، ممکن است جذاب هم به‌نظر برسد و به‌عنوان مظاهر آزادی و فردیت مورد استقبال قرار بگیرد. در چنین شرایطی است که نگرش انتقادی به تبلیغات ضرورت می‌یابد.
در رخداد تازه جلسۀ هم‌اندیشی‌ای با عنوان «زنان ایرانی و تبلیغات» در تاریخ 23 تیر ۱۳۹۴ ساعت ۶ تا ۸ بعد از ظهر برگزار می‌شود.
برای پُربارترشدن جلسه پیشنهادمان به شما این است که در روزهای باقی‌مانده بر یکی از تبلیغاتی که در محیط‌تان یا در رسانه با آن مواجه شده‌اید، متمرکز شوید و دربارۀ دیدگاه جنسیتیِ پنهان در آن و تکنیک‌های تبلیغاتیِ استفاده شده در آن بیندیشید و در جلسه افکار و نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *