کالیگاریسم

1744074

Kaligari

کتاب «کالیگاریسم» نوشته امین اصلانی و همچنین لوح فشرده فیلم اجرای نمایش «سالومه و دکتر کالیگاری» به کارگردانی این نویسنده، توسط نشر شورآفرین و موسسه رهافیلم منتشر و راهی بازار نشر شد.

 فیلم سینمایی «کابینه دکتر کالیگاری»برای دانشجویان تئاتر و سینما نامی آشناست چون این فیلم به کارگردانی روبرت وینه، از اولین های سینمای صامت اکسپرسیونیستی آلمان است. البته این فیلم را در ایران، بیشتر به نام «مطب دکتر کالیگاری» می شناسند. کتاب «کالیگاریسم» نگاهی به فرهنگ تصویری در سینمای جمهوری وایمار دارد و به همراه فیلمنامه فیلم «کابینه دکتر کالیگاری» چاپ شده است.

مقاله «کالیگاریسم: نگاهی به فرهنگ تصویری در سینمای جمهوری وایمار» به قلم امین اصلانی در واقع رساله پایانی واحدی درسی به نام سینما و مدرنیسم است که این کارگردان در دپارتمان پژوهش فیلم دانشگاه کنت انگلستان آن را گذرانده است.

اما کتاب پیش رو، شامل این عناوین است: کالیگاریسم، فیلم شناسی، کتاب شناسی، پیوست ۱، کالیگاری: زیگفرید کراکائر، اولین اثر کارل مایر: اریش پومر، تجلیل از کارل مایر: پل روتا، پیوست ۲، کابینه دکتر کالیگاری، نمایه، تصاویر. بخش ابتدایی کتاب که شامل مقاله مذکور می شود، دارای ۶ بخش با این عناوین است: ۱- درآمد ۲- اکسپرسیونیسم: جنگ و فرهنگ فاوستی ۳- کالیگاریسم: روایت/ سیاست، درون و بیرون قاب ۴- از کالیگاریسم تا سزار: خود، ناخودآگاه، بحران معرفت شناسی ۵- از هیتلر تا کالیگاری: نقد نقد زیگفرید کراکائر ۶- بوطیقای هنر پیشرو: رودرویی با حقیقت.

این کتاب با ۲۴۴ صفحه، شمارگان هزار نسخه و قیمت ۱۴ هزار تومان منتشر شده است.

اما امین اصلانی چندی پیش نمایشی با عنوان «سالومه و دکتر کالیگاری» را در تماشاخه ایرانشهر به روی صحنه برد. این نمایش یک تئاتر پرفومنس ترکیبی از فضای اکسپرسیونیستی فیلم دکتر کالیگاری و صحنه هایی از تراژدی فاوست بود و همچنین دیالوگ های شعرگونه گوته که تفسیری از رابطه سادومازوخیستی میان فاوست و مفیستو و کالیگاری و سزار را پیش می کشد. میترا حجار، یارتا یاران، مهدی عبادتی، بهروز پوربرجی، نوشتن تندسته و مهدی کاظمی از بازیگران این نمایش بودند.

لوح فشرده اجرای این نمایشن نیز در کنار کتاب مذکور با صدای ناصر طهماسب منتشر و راهی بازار محصولات فرهنگی شده است. این دو محصول کاملا به هم مرتبط هستند و انتشارشان همزمان انجام شده است. اصلانی در ابتدای کتاب «کالیگاریسم» نوشته است: برای ندا استیفایی که بدون حمایت بی دریغ او نمایش سالومه و دکتر کالیگاری اجرا نمی شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *